Викендов сообраќајна контрола, два од три мопеди во Велес неисправни

Петар Печков

Неделата попладне акција на сообраќајната полиција, се контролираа мопедите. Во Велес дури 60 отсто биле неисправни, без возачка, без заштитна кацига.   Акцијата координирано се одвиваше на неколку прометни улици во градот. 

На ден 24.03.2019 год во времето од 12 до 17 час  од страна на полициските службеници од СВР Велес контролираа се  возачи на мопеди и мотоцикли. Во Велес од контролираните 37 неисправни биле 22 - информираше Верољуб Додевски портпарол на СВР Велес. 

Слични акции биле изведени и во Кавадарци и во Неготино.  Во Кавадарци од 35 неисправни биле 20 и во Неготино од 24 неисправни биле 6 возачи. Против сите кои управувале неисправно мопеди, ќе бидат поднесени мандатни или прекршочни пријави. 

фото: архива

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати