Волонтери од велешкиот Црвен крст со набавка и достава на продукти за старите и немоќни лица

Петар Печков

Општинскиот Црвен крст на Велес, ја одбележува „Неделата за грижа на стари лица". Aктивностa се спроведува оваа седмица, во период од 16 до 20 Ноември,   под мотото „Сите сме нивни деца“.

Општинска Организација Велес организира активности за постарите лица, за превенција и справување од кпвид-19 со мобилен тим на терен за бесплатна услуга, за набавка на:  прехранбени продукти, средства за хигиена и лекови. Граѓаните кои ја користат оваа услуга, со сопствени средства го надоместуваат трошокот за набавените продукти - информираа од велешкиот Црвен крст.

Тим  кој ќе ја извршува нарачка и достава  е достапен од понеделник 16-ти ноември  до петок 20-ти ноември  од 10 до 15 часот. Контакт телефонот е  071/274-223 или 076/368-066.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати