Денес во велешко 44 ново заразени со ковид-19, оздравени 29 лица и еден починат пациент

Петар Печков

Во велешко денес се регистрирани  44 ново заразени лица со квоид-19 со што вкупната бројка досега позитивни е  1750 лица, соопштија од Центарот за јавно здравје Велес.  Денес оздравени се водат  29 пациенти а  вкупно 873, и бројката на  активни  случаи во велешко е 819 лица.  Од нив 68 во велешка болница шест во приватни клиники во Скопје а 745 домашно лекување.

Хоспитализирани во велешка Болница се  вкупно 76 пациенти од нив, 68 потврдени позитивни, 6 сомнителни и двајца негативни, но со симптоми и здравени проблеми .

Утринава починал  маж на 81 година од Велес, потврден позитивен на ковид.  26 пациенти се на кислородна поддршка. На Инфективно одделение се сместени 48 пациенти, на Физикално 19 и на Интерно девет.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати