Димитар Чоков го фати крстот на Водици во Велес (фото и видео)

Петар Печков

Прославата на празникот на Богојавлението во Велес,  започна со Света Божествена Литургија во храмот „Свето Вознесение Христово“, на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на целото свештенство од Велес. По завршувањето на Литургијата беше формирана литија до Мало мовче од каде што се изврши осветувањето на водите на реката Вардар и беше фрлен чесниот и животворен крст во водите.    

На овој убав ден, кога  Бог ни се јавува, му се поклонуваме му пееме, славејќи го неговото име и неговото свето кршетние. Од овој ден, сите кои сакаат да бидат членови на Црквата, можат да  ја примат светата тајна. Најважна  света тајна, за влегување во царското небесно е крштевањето.  Денес како обичај, се фрлаат крстовите, и ние во нашиот Јордан, во реката Вардар, заедно со свештенството, ги осветивме водите на реката и го фрливме светиот крст. Чест да го фати имаше момчето Чоков Димитар - рече Владиката Агатангел, Митрополит на Повардарска Епархија на МПЦ-ОА.  

Тој на Чоков му даруваше  златно крвче, Библија и железен крст, со кој во следните  40 дена, ќе може да  ги посетува домовите  на  велешани, но и околните населени места.  Му посака добро здравје, исполнување на желбите кои  си ги  посакал .

Оваа година 76 млади луѓе влегоа во водите на реката Вардар за да го фатат крстот за здравје и спасение. Годинава, крстот го фати  Димитар Чоков од Велес, поточно Превалец, кому ова му беше прво фаќање на чесниот и животворен крст. Досега осум години скокал  во Вардар. 

За три дена ќе наполнам 31 година и ова ми е најдрагиот подарок за роденденот. Пред шест години другар ми го фати крстот, еве годинава јас.  Нека дава Господ здравје среќа на сите - рече Димитар, кој е женет, има ќерка од две години и работи во Дрекселмаер. Тој до минатата година играл за ФК Превалец а од есенва за ФК Тиквеш.     

Кумот на годинашните Водици, беше Перо Колевски сопственик на Агриа. Тој на Чоков му подари телевизор.  Подароци дадоа и аптеките ,,Зегин,, крзнарата ,,Димко Митрев,,  и други.   Кум следната година ќе биде Румен Смилевски, сопственик на ,,Малина,,.    

дел од фотографиите се од Сашо Ѓоргов

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com