Метална статива паднала врз дванаесет годишно дете

Петар Печков

Четвртокот попладне, дванаесет годишно дете се здобило со тешки повреди на раката, откако врз него паднала метална стативата на  игралиште во Градскиот парк. Поради тежината на скршеницата, детето е префрлено на клиниките во Скопје.

На 31 октомври  во 16.25 часот во Полициска станица Велес било пријавено дека во Итната медицинска помош во Велес со тешки телесни повреди бил донесен малолетник од Велес. Според пријавеното, врз него паднала метална статива на игралиште во градскиот парк во Велес- информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.  Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Велес.

Од велешката Болница соопштија дека поради тежината на повредите на десната шака, детето е префрлено на Пластична хирургија во Скопје. 

Околу 17 ч. во Болницата е донесен дванаесет годишен пациент, со скршеници на десната шака. Снимките покажале дека има бројни скршеници и откако му е укажана неопходната помош, а поради тежината на повредите пациентот е префрлен на Клиниките во Скопје - соопшти д-р Тоше Јаковлев, портпарол на ЈЗУ Општа Болница Велес.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати