Нема ново заразени, еден оздравен во велешко

Петар Печков


Денес нема нов случај на позитивен со ковид-19 во велешко , има еден оздравен, информираа од Центарот за јавно здравје. Оздравената е пациентка која беше во државен карантин  како повратник од Англија, и е жител на Општина Градско.     Таа по минати 14 дена и по два негативни теста на земен брис е испишана од хотелот во Скопје.   Со ова бројката на активни случаи во велешко е 30 лица, 10 од нив се на Инфективно одделение, 17 во домашни услови , два се на Инфективна клиника во Скопје и еден во приватна клиника во Скопје.

Од велешката Болница информираа дека на Инфективно одделение се сместени 14 лица, 12 со потврдено позитивни,  за две се чекаат резултати, со тоа што две лица кои се хоспитализирани не се од поширока велешка околина туку од Демир Капија.  

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати