Нерешено за сефте во Првата лига

Петар Печков

Борец 1919 - Вардар 0:0

Состави Борец:  Мустафа (ж), Абаз, Блажевски, Ефтимов, Ѓорѓиев, Христов, Коцев, Петров (ж) (ц)Прелчец, Стојковски (ж), Трајановски играа и Николовски, Лазаревиќ, Богдановски

Вардар: Адем (ж), Цветановски, Родригес, Мицевски, Гачевски, Новак, Серафимов, Тошевски, Аврамовски, Брдаровски, Колевски   играа и Димовски, Попзлатанов, Ибиши 

судија Бартон Скопје стадион Зоран Паунов, гледачи 3,5 илјади 

Нерешено, без голови беше дебито на фудбалерите на ФК Борец 1919 во Првата лига, против скопски Вардар. По 18 години пауза, велешани гледаа прволигашки фудбал, во натпревар во кој домаќинот играше да остане непоразен во што успеа.  Скопјани имаа повеќе шанси, а велешани успеаја да се одбранат. Имаа и тие две можности за гол, кои не ги реализираа.

Во првото коло од Првата лига, ФК Борец загуби од ФК Шкупи на Чаир со 2:0. Во следното коло велешани гостуваат на освојувачот на Купот, ФК Академија Панев во Струмица а потоа повторно гостување кај шампионот ФК Шкендија во Тетово.  

Стратегот на велешани Горазд Михајлов, за медиумите  по натпреварот истакна.

Мислам дека Борец заслужено дојде до бод. Во првиот дел бевме под притисок, некој вид на грч, но затоа во вториот дел имавме и ние напади, акции.

 

фото  Радица Дукова

 

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати