Новиот железнички возен ред предвидува еден патнички воз помалку од и за Скопје

Петар Печков

Со новиот возен ред на Македонски железници предвидено е еден патнички воз помалку, на релацијата од Велес за Скопје и обратно, објави порталот мета.мк. 

Тој треба да започне да се применува  од 15-ти декември и според нацрт возниот ред за 2020-та се планира да се укине патничкиот воз кој сега поаѓа од Скопје во 4:15, а од Велес кон главниот град се враќа назад  во 6:10 часот.   

Поради ова ќе се изврши нов распоред на утрински возови помеѓу двата града, каде има најмногу патници.  Променето поаѓањето на утрински возови од Велес за Скопје, кои би тргнувале во 5:03, 5:45, 6:13 и 7:26 часот од велешката железничка станица.

Идната година меѓу овие два града би сообраќале по девет пара возови дневно во текот на целата година а сега се десет. Останатите релации остануваат без промени во однос на бројот на патнички возови.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати