Пожарникарите со полни раце работа

Петар Печков

Велешките пожарникари  имаа полни раце работа изминатите два дена. Интервенирале во три одвоени случаи.

Во средата по полноќ се запалил објект во село Оморани, при што е направена голема материјална штета. СВР Велес информираше дека  настанал пожар во плевна и работилница, сопственост на Р.Ѓ.(63), при што изгорел трактор сo приклучна механизација и разновиден алат, а повредени лица нема. 

Во перидот од полноќ до 3,5 часто огнот го гаснеа петмина пожарникари со две возила како и сопствениците на објектот - информираше Љупчо Лепидовски команмдир на ТППЕ Велес.  

Деенес интервенирале во пожар кој зафатил напуштена куќа во село Бузлаково. По барање на СВР Велес велешктите пожарникари интервенирале и во случај на спасување на избегано лице С.Ј. ( 67 год) од устнова во Демир Хисар. 

Лицето се криело дома неколку дена, по што беше побарано да влеземе дома преку тераса на втори кат, и тоа да биде достапно до полициските сили. Акцијата е успешно изведена и лицето е вратено во Демир Хисар - изјави Лепидовски. 

фото:архива

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ОД ЈКП ДЕРВЕН, ЗА НАЧИНОТ НА РАБОТА НА ГРАДСКИ ПАЗАР

Се известуваат граѓаните дека поради ситуацијата со Корона вирусот, преземени се следните мерки за заштита на населението: Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати