Потврдени затворските казни за обидот за убиство во Горно Јаболчиште

Петар Печков

Апелација Cкопје  ги потврди првостепените пресуди за обидот за убиство во Горно Врановци, настан кој се случи  летото 2012-та година. 

Во Основен суд Велес, судијата Шефшет Адеми ги прогласи за виновни  Фахрудин Дурмишев  (29 год)  кој доби пет години и три месеци за кривичното дело убиство во обид а  Шазивар Дурмишев (42 год)  доби шест месеци затвор за кривичното дело предизвикување  општа опасност.   

Настанот  се случи во Горно Јаболчиште  на 15 август 2012-та година. Според обвинението  Фахрудин Дурмишев попладнето  околу 19 часот,  се обидел да го лиши од живот соселанецот  Ќемал  Синанов поради претходно меѓусебно влошени односи, додека Шазивар Дурмишев му помагал во сторувањето на делото.   

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати