Приватните лекари бараат да бидат вреднувани како и колегите од јавното здравство, во борбата со ковид-19

Петар Печков

Приватните лекари очекуваат и нивниот труд во справувањето со  заразата од ковид-19 да биде вреднуван. Објаснуваат не сакаат награда како лекарите од јавното здравство која им ја доделила Владата, туку редовна исплата на капитацијата.  Пред некој  ден ја добиле за месец  февруари, кажа д-р Лили Чолакова Дервишова, претседател на Здружението на приватно лекари на попладневната прес-конференција . 

Го поздравуваме одлуката  за награда за докторите од Инфективните клиники, инфективните одделенија и докторите од Итната помош,но не заборавајте на нас.  Да потсетиме дека товарот од изминатиот период, во справувањето со заштита од ковид-19, го понесоа и матичните доктори. Затоа  не бараме награда,  бараме еднаква динамика на плаќање со јавно здравство, месец за месец и да се израмниме со колегите од јавното здравство - изјави д-р Чолакова Дервишова.  

Почетоците на доцнењето на исплатата на капитацијата, која сега задоцнувала 67 дена, започнала уште со воведувањето на приватното здравство во 1992-та кога се задоцнило пет месеци.   

Додаде дека приватните лекари, кои ги  имало 1,6 илјади  во земјава, сами си купиле опрема за заштита, маски, скафандери и дезинфициенси, се што било потребно за нивна заштита и заштита на пациентите во борбата со ковид-19.

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ недела се прска против комарци

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати