Промовирана книгата за деца и млади „Приказни од мојот крај“ од Лила Арсова

Петар Печков

На пладне во Ликовниот салон, беше промовирана  книгата за деца и млади „Приказни од мојот крај“ од Лила Арсова.  Ова е нејзина седма книга по  ред.

Книгата нуди интересни приказни, секоја нуди скриена порака  кон младата читателска публика. порака која се однесува кон  секојдневниот живот, на проблеми кои што се сретнуваат децата и младите. И од секоја  приказна може да се извлече порака од читателот  - кажа авторката Арсова. 

Промоцијата на книгата  „Приказни од мојот крај“ беше во рамките на 52-те Детски Рацинови средби.  Ја промовираше  Ана Витанов Рингачева, писател и проф. на Универзитетот Гоце Делчев во Штип. 

Уживав додека ја читав.  Успеа со начинот на раскажување да ме врати во детството. Ова се приказни кои коренот го имаа во народното творештво, во фолклорот и  Арсова ги извадила од својата потсвест, од  приказните кои та ги слушала и и` ги раскажувале. Успеала на примечив начин, близок за децата да ги прераскаже, така како што детскиот ум може да ги разбере. Тоа е доказ дека книгата ќе биде читана - рече промоторот Рингачева. Приказните ги читаше Филип Димкоски, писател од Прилеп.   

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати