Со акцијата “ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД” се чистеше покрај река Бабуна и Островче кај Градски парк (фото)

Петар Печков

Oпштина Велес се приклучи на акцијата “ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД”, во организација на компанијата “МЕН EНД МАУНТЕН”, со поддршка на Министерството за животна средина и просторно планирање, Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, Делегација на Европска унија.

„Чиста животна средина е наше право, но и наша одговорност“ - порачаа од локалната власт

Дел од службите од Општина Велес, заедно со ЈКП Дервен, ЕГ "Грин пауер", ЕД "Вила зора" и Здружение за безбедност на вода и планина "Македонски спасител", граѓански организации и заинтересирани граѓани се вклучија во акцијата за чистење на зелениот појас околу реката Бабуна потегот од летниковецот во напосредна близина на “АГРИА” до т.н трети вир а во друг дел се честеше  „Островче“ во реката Вардар кај  Градскиот парк.

Како дел од акцијата вчера се собираше и селектиран отпад во Детската градинка  "Димче Мирчев", ПОУ "Маца Овчарова" и сите основни и средни училишта во градот.

Поврзани »

СЕ ИЗДАВААТ ШАНКОВИТЕ НА ГРАДСКИ БАЗЕН

ЈАВЕН ПОВИК бр. 2/2022 за издавање на шанкови на Градски базен Велес за сезона 2022 година Детали

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Македонија треба да продолжи да учествува на Евросонг?

  • да
  • не
  • не ја следам манифестацијата
Резултати