Три велешанки учеснички на ЕП во карате во Будимпешта, младински категории

Петар Печков

Викендов во Будимпешта Унгарија се одржува Европското првенство во карате, во младински категории. Меѓу 52-те земји учеснички се и македонските репрезентативци, 34 на број.

Во оваа селекција се и три млади велешанки Теа Гашева, Андреа Алексовска и Мартина Арсовска. Тие ќе настапат во кати во јуниорска конкуренција.  Гашева и Арсовска се ученички во Гимназија а Алексовска во ОУ Васил Главинов и се членки на карате клубот Гладијатор од Велес.

На ЕП настапува и Георги Бановски во кати поединечно во У-21. И тој е член на КК Гладијатор. 

Според извршената ждрепка македонските репрезентативки во кати се во група со селекциите на: Србија, Унгарија, Русија, Франција, Италија и Лихтенштајн. 

На ова ЕП во младински категории во Будимпешта како судија учествува и велешанецот Боби Војдиновски.

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати