Фудбалерите на Борец се посрамотија, само реми со фенерџија Беласица

Петар Печков

градски стадион Благој Истатов во Струмица

главен судија: Марјан Младеновски од Скопје

ФК Беласица: Силјановски, Бајрами, Де Силва, Ивановски, Калановски, Милушев, Митевски, Радојчиќ,  Размоски, Серафимовски, Стојков  играа и- Коцев, Шулев

ФК Борец 1919: Мустафа, Ефтимов, Ѓоргиев, Коцев, Пеев, Прелчец, Ристевски, М.Ристовски, Стојменовски, Стојчевски, Трајановски   играа и -Десниќ, Радовиќ, Ф. Ристовски

картони:  жолт -Силјановски, Де Силва, Калановски, Размовски, Серафимовски, Коцев за ФК Беласица;   Коцев, Трајановски, Ристевски, М. Ристовски за ФК Борец

Нерешено 2:2 одиграа фудбалерите на Борец во Струмица против ФК Беласица, екипа која по девет кола е последна, имаше само едно реми, со ФК Ренова дома, и три постигнати гола. Денес тие забележаа уште едно реми и дадоа два гола на четврто пласираната екипа, велешки Борец.  

Дека очекуваната и најавувана победа на гостувањето не може да се случи, најавија струмичани кои во 45-тата минута преку Каланоски од пенал поведоа со 1:0, иако претходно  фудбалерите на Борец има неколку убави шанси за гол. 

Пресвртот дојде во средината на второто полувреме со голот на М. Ристовски во 59-та и капитенот Прелчец во 67-та минута.  Хрватскиот интернационалец првиот гол во оваа сезона го постигна дури во десеттото коло, а лани беше најдобар стрелец на ФК Борец. 

Бргу за три минути стигна израмнувањето, во 71-ва минута, преку Шулев, откако одбраната на велешани беше статична и не презема ништо да се расчисти опасноста во 16-те метри.

Во последните минути, во судиското продолжение, фудбалерите на ФК Борец имаа пет шанси во два напади, во две минути, да постигнат гол, погодуваа пречка, голманот на домашните Силјановски бранеше а Радовиќ се посрамоти кога од три метри, пред празниот гол, наместо топката се сплетка и падна, па ја промаши шансата за победа.   По ова коло ФК Борец 1919 останува четврти со 16 бода, во следното игра, в недела  со ФК Пелистер, кој е осми со 12 бода.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати