Чоков со донација за децата со посебни потреби

Петар Печков

Димитар Чоков, кој годинава беше најумешен меќу 76-те велешани кои скокнаа по крстот на Богојавлени - Водици, одлучи дел од средства кои ги собра, да ги донира. Купи  средства за вежбање за децата од Здружение на лица со церебрална парализа.

Јас со другарите купивме за овие деца душек и статичен точак. Сумата не е голема 15 илјади денари, но сакавме да помогнеме. Ова е од срце, да ја разбудиме свеста на граќаните - рече Димитар Чоков. 

Тој има можност 40 дена после Водица да мине по домовите на велешани, кои го даруваат. Објаснува дека некои даваат пари, други, кои биле помалку не  сакаат. Имало и верници од друга вероисповед, и кај нив некои дарувале, други не. 

Претседателката на Здружението, Далиборка Златева изрази благодараност за овој чин на Димитар и неговите другари.  

Со помош на оваа донација, децата ќе можат да изведуваат вежби, заедно со нивните мајки. Благодарност до Чоков - рече Златева. Тие додале уште три илјади денари за да може да ја набават донацијата

Во 2015-та   Драган Илков кој тогаш го фати крстот на Водици, му донираше на  штипјанецот Иван Стојанов 50 илјади денари, за лекување а 7 илјади денари за црвката во село Чолошево. 

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com