161 крвна единица собрани на големата летна крводарителска акција

Петар Печков

Сто шеесет и една крвна единица се собрани, двата дена во големата летна крводарителска акација, одржана во Велес. Првиот ден беа собрани 74 а вториот  87. Од вкупниот број 128 се мажи а 33 жени, додека 11 лица за прв пат даруваа крв.  Годинава за една третина собрани се повеќе од акцијата во минатата година, кога имаше 121 крводарување.

Оваа бројка е за голема почит и благодарност до сите крводарители кои се одѕваа на акцијата и изјави Орце Николов секретар на Општинскиот Црвен крст за Велес, организатор на акцијата заедно со  Институтот за трансфузиона медицина од Скопје. Крводарителската акција се одржа во просториите на  и Театар Џинот.

Во 2010-тата беа собрани рекордни 383 крвни единици. Во 2011-та 363,  2012-та 346, во 2013 -308,  2014-та - 296, 2015-та - 207, во 2016 -198 и во 2017 - 213 крвни единици. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 10 (десет) Оператори во производство

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати