75 години слободен Велес (фото)

Петар Печков

На денешен ден, 9-ти ноември 1944-тата, во попладневните часови околу 16ч. е ослободен Велес.   

Слава им на загинатите борци и граѓани кои го дадоа  животот за слободата.  

Со положување на цвеќе на Спомен Костурницата од градоначалникот Аце  Коцевски, Советот, Армијата, Никола Стојанов учесник во НОВ,  им се оддаде почит на сите загинати за слободен Велес.

Во  четири годишната борба за слобода во велешко загинале 378  партизани борци на НОБ и 209, граѓани  жртви на  фашизмот, сите  родум од  велешко.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати