75 години слободен Велес (фото)

Петар Печков

На денешен ден, 9-ти ноември 1944-тата, во попладневните часови околу 16ч. е ослободен Велес.   

Слава им на загинатите борци и граѓани кои го дадоа  животот за слободата.  

Со положување на цвеќе на Спомен Костурницата од градоначалникот Аце  Коцевски, Советот, Армијата, Никола Стојанов учесник во НОВ,  им се оддаде почит на сите загинати за слободен Велес.

Во  четири годишната борба за слобода во велешко загинале 378  партизани борци на НОБ и 209, граѓани  жртви на  фашизмот, сите  родум од  велешко.

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати