Во околината на село Новачани засадени три илјади садници

Петар Печков

Денес вработени од  Шумското стопанство ,,Бабуна,, од Велес изведоа акција за засадување  на млади садници дрва од родот на јасен. На површина од 20 хектари освен вработените учестуваа и стотина ученици од  средните училиташ   од градот.

Се засадија три илајди садници на јасен. Подрачјето каде се засадуваше беше опожарено пред неколку години и е опустошено  - рече Љубенка Попова директорка на ШС ,,Бабуна ,, од Велес. 

Таа  најавува дека акцијата ќе продолжи и наредната седмица кога ќе се засадат нови 15 хектари. Се засадуваа млади садници во околината на село  Новачани, под езерото Младост.

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати