Полициска станица Велес три месеци без командир

Петар Печков

Велешката полициска станица нема командир три месеци. Откако на 27 јули од страна на Министерот на МВР Оливер Спасовски, беше разрешен командирот Орце Коцевски, и по толку време не е назначен нов на оваа позиција.

Него го именува Советот на Општина Велес, по предлог на Министерот Спасовски. Тој за 39-тата  седницата одржана на 29-ти август достави листа од тројца кандидати, но истата  беше повлечена. 

Полициска станица Велес нема командир подолго време. Несериозно е толкав долг период да се остави ПС Велес без командир. Потребно е што побрзо министерот Спасовски да достави предлози, и ние како Совет да го избереме. На седницата во август беше ветено дека нова листа кандидати ќе добиеме за 15 дена а минаа два месеци  - рече Драган Димески, советник, од ПОДЕМ.  

Причините зошто Коцевски е разрешен не ги знае ниту Советот ниту градоначалникот. Екс командирот на ПС Велес, Орце Коцевски е генерален секретар на Независниот полициски синдикат, кој пред еден месец протестираше.  Меѓу барањата беше и ,,стоп со пресметките со синдикалните претставници,,. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати